PTSR OW arrow Aktualności i ogłoszenia
Informacje, ogłoszenia, aktualności

 

Miasto Stołeczne Warszawa ogłasza nabór do projektu „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu osób niepełnosprawnych w Warszawie”.

Celem projektu jest zapewnienie 2000 osób niepełnosprawnych bezpłatnego dostępu do Internetu, użyczenie laptopów na okres 5 lat oraz umożliwienie odbywania kursów z obsługi komputera i posługiwania się Internetem.

Do projektu mogą się zgłaszać osoby spełniające łącznie poniższe kryteria:
1) niepełnosprawni powyżej 12 roku życia zagrożeni wykluczeniem cyfrowym,
2) posiadający orzeczenie o niepełnosprawności bądź o niepełnosprawności w stopniu znacznym, umiarkowanym lub równoważne
3) będący obywatelami Rzeczypospolitej Polskiej i zamieszkali na terenie m.st. Warszawy.

Formularz oraz regulamin do pobrania.

Formularze zgłoszeniowe można składać od 3 września do 31 października 2012 r. (pon.-pt. w godz. 8.00-15.00) w Biurze Polityki Społecznej Urzędu m.st. Warszawy, ul. Niecała 2, pokoje nr 22 i 24 lub w Stołecznym Centrum Osób Niepełnosprawnych, ul. Andersa 5.

Więcej informacji: tel. (22)4431489, 4431482, 4431477, 4431467, 4431454, 4431450, e-mail:

Projekt „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu osób niepełnosprawnych Warszawie” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka „Dotacje na innowacje. Inwestujemy w waszą przyszłość”


Z inicjatywy Maliny Wieczorek z firmy TELESCOPE przygotowana została społeczna kampania medialna skierowana do osób z SM. Kampania dotyczy w szczególności osób młodych, a celem jej będzie wzmocnienie pacjentów po diagnozie poprzez pokazanie ludzi z pasjami, ludzi realizujących się w życiu.

haSlo kampanii to: SM-WALCZ O SIEBIE

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami kampanii: www.sm-walczosiebie.pl


 

Najnowszy numer Nadziei już jest dostępny! Można zapoznać się z nim tutaj.

 


Nakładem PTSR wyszły dwie, bardzo interesujące publikacje: „Stwardnienie rozsiane. Problemy poznawcze: wobec wyzwań”, „Walka ze zmęczeniem w stwardnieniu rozsianym”.
Osoby zainteresowane ich otrzymaniem prosimy o kontakt z biurem.

Wersje elektroniczne książek dostępne są tutaj.


Mapa SM

 

Rok 2012 został ogłoszony Europejskim Rokiem Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej. W związku z tym Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego poszukuje wolontariuszy, którzy będą łączyć tę właśnie ideę. Celem projektu dofinansowanego przez Fundusz Inicjatyw Obywatelskich będzie rozbudowa "Mapy SM".

W tym roku PTSR poszukuje osób powyżej 50 roku życia oraz poniżej 18. Zadaniem wolontariuszy będzie wyszukiwanie lub weryfikowanie danych placówek, które pomagają chorym na stwardnienie rozsiane. Następnie dane te umieszczane będą na Mapie SM, dzięki czemu chorzy będą mieć łatwy dostęp do informacji.

Prace można wykonywać w domu, pracy lub gdziekolwiek, gdzie wolontariusz będzie mieć dostęp do komputera i internetu! Czas i miejsce pracy zależy wyłącznie od wolontariusza.

Ze swojej strony organizator może zaoferować zdobycie doświadczenia zawodowego, podniesienie kwalifikacji, bezstresową pracę w miłym zespole a przede wszystkim pomoc w realizacji projektu. Dodatkowo każdy wolontariusz weźmie udział w szkoleniach - jednym z zakresu wiedzy o samym wolontariacie, drugim na temat działalności PTSR-u i choroby, jaką jest stwardnienie rozsiane. Ponadto planuje się zorganizowanie warsztatów psychologicznych.

PTSR gwarantuje zdobycie certyfikatu zaświadczającego o odbyciu szkolenia i wolontariatu!

Proponowany zakres obowiązków:
- wyszukiwanie informacji
- weryfikacja informacji
- wprowadzanie danych na Mapę SM

Co w zamian możesz uzyskać:
- szkolenia
- przyjazną atmosferę pracy
- zdobycie doświadczenia zawodowego i referencji
- poznanie działalności organizacji pozarządowej "od kuchni"
- elastyczne godziny pracy

Czas trwania projektu: do 31.12.2012r.

Jeżeli jesteś zainteresowany współpracą, napisz lub zadzwoń. Strona "Mapy SM" http://www.ptsr.org.pl/pl/?temat=art/show&id=20120705_1130&oc=up, www.facebook.com/MapaSM

Zuzanna Konarska
Koordynator ds. wolontariatu
e-mail:
Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego
Plac Konstytucji 3/94 Warszawa 00-647
tel. (+48 22) 696 57 51 fax (+48 22) 622 94 78; 0 509 946 746Serdecznie zapraszamy do udziału w zajęciach pn „Główka pracuje”. W okresie marzec - grudzień 2012 r. planujemy przeprowadzenie cyklu zajęć z zakresu wspomagania funkcji poznawczych. Zajęcia będą miały formę warsztatową wzbogaconą o mini wykłady.

Więcej o warsztatach można przeczytać tutaj.Zapraszamy do zapoznania się z pismem wydawanym przez Fundację Neuropozytywni.

Jest to nowe pismo skierowane przede wszystkim do ludzi chorych na choroby neurodegeneracyjne, ich rodzin, lekarzy neurologów, a także do osób zainteresowanych problematyką chorób neurodegeneracyjnych w tym stwardnieniem rozsianym. To projekt niedawno powstałej Fundacji NeuroPozytywni, której celem jest podnoszenie świadomości społecznej związanej z chorobami neurodegeneracyjnymi.

Kwartalnik „NeuroPozytywni” jest dostępny jedynie w prenumeracie. Koszt jednego numeru to 14 zł (w tym 5 proc VAT)

Więcej informacji na stronie: http://neuropozytywni.pl/home.html, e-mail:

 


Przypominamy o regularnym opłacaniu składek członkowskich. Od wielu lat jest to niezmiennie kwota 36 zł rocznie.

Apelujemy o uregulowanie zaległości oraz bieżącej składki za 2012 rok.

Wszystkim osobom, które na bieżąco opłacają składki bardzo serdecznie dziękujemy!


 Mamy do wypożyczenia następujący sprzęt rehabilitacyjny:
- wioślarz,
- aparaty do masażu uciskowego,
- pionizatory,
- rower stacjonarny,
- rotor elektryczny i mechaniczny,
- stepper,
- materac Unittron,
- łóżko z regulacją elektryczną bez materaca,
- wózek z dodatkowymi przeróbkami dokonanymi przez profesjonalną firmę - większe kółka przednie ułatwiające jazdę w terenie, dodany blat składany, regulowane nachylenie oparcia (ok. 15 st.).

Osoby zainteresowane proszone są o kontakt z biurem. Transport sprzętu we własnym zakresie.


W listopadzie br Rada Oddziału Warszawskiego powołała Koło w Pruszkowie. Informacje nt. Koła są dostępne na naszej stronie.

Gratulujemy założycielom i trzymamy kciuki za pomyślne działanie!


Dzięki dofinansowaniu ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego w tym roku ukazały się 4 wydawnictwa naszego Stowarzyszenia – Informator Oddziału Warszawskiego PTSR, broszura z ćwiczeniami ruchowymi, broszura z ćwiczeniami logopedycznymi, a także Poradnik dla nowozdiagnozowanych. Zapraszamy do zapoznania się z ww wydawnictwami – są dostępne w naszym biurze w wersji papierowej oraz elektronicznej (płyta CD), jak również w zakładce Wydawnictwa 2011.

Osobom zainteresowanym możemy również wysłać publikacje – prosimy o taką informację.W biurze mamy nowe, ciekawe publikacje z PTSR:

- Stwardnienie Rozsiane. 300 wskazówek jak ułatwiać sobie życie.
- Stwardnienie Rozsiane. Jak dbać o siebie by czuć się dobrze.
oraz poradnik firmy Bayer:  Stwardnienie Rozsiane. Trudne pytania i trudne odpowiedzi.

W celu uzyskania ww wydawnictw prosimy o kontakt z biurem.Nakładem Toruńskiego Wydawnictwa Diecezjalnego ukazało się nowe wydanie książki s. Joanny Grodzickiej „Chromy wyskoczy jak jeleń..”. Historia s. Joanny jest przykładem na to, że wiara jest potężną siłą i prawdziwe cuda się zdarzają.

Osoby zainteresowane nabyciem książki prosimy o kontakt z biurem.


Nakładem wydawnictwa TRIO wyszła bardzo interesująca, autobiograficzna książka "BESTIA UJARZMIONA. Moja walka z chorobą" napisana przez 29-letnią Annę Bartuszek, chorą od dziesięciu lat na stwardnienie rozsiane. Autorka pisze o walce z ograniczeniami własnymi i otoczenia, o braku świadomości i o porywie serc, który poniósł ją w walce o zdrowie.

Historia Anny pokazuje, jak trudno znaleźć w sobie odwagę, siłę, by przyznać przed światem i sobą samym, że jest się osobą chorą. Iż trzeba żyć na przekór, na złość, z uporem - nie tracąc nadziei, nawet jeśli kolejne lata z chorobą stają się coraz trudniejsze. Książka Anny Bartuszek pokazuje, jak ważna jest w takiej sytuacji wola walki, cierpliwość i wytrwałość, a nawet bezkompromisowość w dążeniu do celu. Dzięki nim, prędzej czy później, można pokonać różne ograniczenia, zarówno te własne, psychiczne, jak i znaleźć grono osób, które pomogą w walce z chorobą.

 
Osoby zainteresowane nabyciem książki prosimy o kontakt z biurem.


Serdecznie zapraszamy do udziału w projekcie „Certyfikowane szkolenia informatyczne – nowa szansa dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym” realizowanym przez Fundację Matematyków i Informatyków Niepełnosprawnych Ruchowo. Projekt zakłada szkolenia z zakresu ECDL Advanced, skierowane do wszystkich osób pozostających bez zatrudnienia -  w tym osób niepełnosprawnych. Szczegółowa informacja o projekcie do pobrania tutaj.


Mamy do bezpłatnego wypożyczenia na okres 2-3 miesięcy nowy stepper z poręczami, rowerek stacjonarny, rotor mechaniczny, balkonik czterokołowy oraz pionizator. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt z biurem. Transport we własnym zakresie.


Już jest na naszej stronie informacja na temat Giełdy Usług, zgłosili się też pierwsi świadczeniodawcy. Serdecznie zapraszamy do korzystania z Giełdy Usług.PTSR wraz z firmą Gedeon Richter zapraszają do skorzystania z bezpłatnych konsultacji neurologicznych osoby z SM, które:
- otrzymały niedawno diagnozę,
- nie mają  własnego lekarza-neurologa prowadzącego,
- chciałyby skorzystać z porady neurologa i są zmuszone długi czas czekać na wizytę w ramach ubezpieczenia NFZ.

Konsultacje prowadzone są w czterech miastach Polski (Gdańsku, Szczecinie, Radomiu, Warszawie) do końca 2010 roku.

 

Osoby zainteresowane skorzystaniem z takiej konsultacji w Warszawie prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem 22 745 11 25 lub 0 801 313 333 w celu ustalenia terminu.


 W związku z realizacja projektu dot. pomocy specjalistycznej dla osób chorych na SM dofinansowanego ze środków PFRON, z dniem 1 stycznia 2010 Biurowy Punkt Informacyjny OW PTSR czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 - 16:00, we wtorek do godziny 18:00.
Zapraszamy do kontaktu a także do skorzystania z porad socjalnych, prawnych i wsparcia psychologicznego w postaci porad indywidualnych i spotkań grupy wsparcia.


Turnusy w 2012 roku

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 22 maja 2003 r. w sprawie turnusów rehabilitacyjnych (Dz. U. Nr 100, poz. 926 z późn. zm.) każda osoba posiadająca orzeczenie o stopniu niepełnosprawności ma prawo ubiegać się o dofinansowanie raz na rok do dwutygodniowego pobytu w dowolnie wybranym ośrodku rehabilitacyjnym figurującym w rejestrze PFRON. Można również uzyskać dofinansowanie kosztów pobytu opiekuna osoby niepełnosprawnej. Sprawą dofinansowań zajmują się Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie właściwe dla miejsca zamieszkania osoby zainteresowanej.

W Warszawie wnioski o dofinansowanie do turnusów rehabilitacyjnych należy składać Z początkiem roku w Stołecznym Centrum Osób Niepełnosprawnych przy ul. Gen. Andersa 1, tel. 022 620-66-03.

Czas składania wniosków jest bardzo ważny aby otrzymać dofinansowanie.Informujemy, że istnieje możliwość korzystania na preferencyjnych warunkach z basenu w Ośrodku Sportu i Rekreacji m.st. Warszawy w Dzielnicy Żoliborz przy ulicy Potockiej 1 w Warszawie – osoby posiadające orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, po okazaniu orzeczenia, mogą korzystać z nielimitowanych czasowo wejść za 3 zł. Jeżeli w orzeczeniu/dodatkowym piśmie widnieje zapis, że osoba potrzebuje opiekuna, opiekun wchodzi z osobą niepełnosprawną za darmo.


Fundacja Avalon zaprasza osoby ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności na bezpłatną rehabilitację stacjonarną.

Wszelkie informacje można uzyskać pod numerem telefonu 022 640-14-64.


Przewoźnik dla osób niepełnosprawnych

Usługi transportu specjalistycznego na rzecz osób niepełnosprawnych w Warszawie oraz, w przypadku ich leczenia lub rehabilitacji w odległości 30 km od stolicy, świadczy MKM Trans.
Transport można zamówić pod numerem tel. 022 870-08-08.

Zasady świadczenia usługi
- usługa świadczona jest przez 7 dni w tygodniu, od poniedziałku do piątku w godz. 6.00 – 22.00, zaś w soboty i niedziele w godz. 8.00 – 20.00,
- świadczenie odbywa się w systemie „od drzwi do drzwi”, tzn. przewoźnik zapewnia osobie niepełnosprawnej pomoc w wydostaniu się z mieszkania lub innego miejsca i dotarciu do punktu docelowego wyznaczonego przez korzystającego, jego opiekuna prawnego lub asystenta,
- osoba niepełnosprawna ma prawo podróżować z osobą towarzyszącą,
- w specjalistycznym pojeździe muszą być zapewnione minimum dwa miejsca siedzące dla opiekunów,
- osoby nie wymagające przewożenia specjalistycznymi busami, mogą być przewożone innymi samochodami, którymi dysponuje konsorcjum,
- osoby niepełnosprawne powinny zgłaszać przejazdy telefonicznie z minimum trzydniowym wyprzedzeniem (o przyjęciu i realizacji zamówienia decydować będzie kolejność zgłoszeń),
- samochód specjalistyczny powinien przewozić co najmniej dwie osoby niepełnosprawne na wózkach, z uwzględnieniem wymogów technicznych dotyczących wózków inwalidzkich elektrycznych (istnieje możliwość łączenia kursów dla korzystających zabieranych z miejsc blisko położonych),
- pasażer ponosi opłatę w wysokości 15 zł za każdy kurs (zryczałtowana długość to 30km) i otrzymuje paragon z kasy fiskalnej lub na życzenie FV (ponieważ może ubiegać się o zasiłek celowy w OPS przy spełnianiu kryterium dochodowego).

Jeden samochód może zabrać nawet 6 osób poruszających się na wózkach oraz opiekunów. W samochodzie specjalistycznym wykorzystywanym do realizacji usługi będzie kierowca po kursie pierwszej pomocy sam lub z pomocnikiem. Osoba niepełnosprawna, jej opiekun prawny lub asystent muszą okazać jeden z dokumentów uprawniających do korzystania z usługi, to znaczy orzeczenie o niepełnosprawności ruchowej w stopniu umiarkowanym lub znacznym.
Szczegółowe informacje dotyczące przewozu ON znajdą Państwo w Regulaminie przewozu osób niepełnosprawnych.

Informacja pochodzi ze strony www.um.warszawa.pl/politykaspoleczna

REGULAMIN PRZEWOZU OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCHPrzypominamy, że cały czas można składać wnioski na działania PFRON realizowane przez Warszawskie Centrum Pomocy Rodzinie, tj starać się o:

-> Dofinansowanie likwidacji barier w komunikowaniu się i technicznych – wnioski można składać przez cały rok

-> Dofinansowanie do zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny, przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze – wnioski można składać przez cały rok

-> Dofinansowanie likwidacji barier architektonicznych – wnioski należy składać do 31 grudnia roku poprzedzającego realizację zadania Więcej informacji na temat tych i innych programów można znaleźć na stronie www.wcpr.pl w zakładce ‘Komu pomagamy’ – ‘Osoby niepełnosprawne’ – ‘Realizowane zadania’, a także przy ul. Gen. Andersa 1 w Warszawie, tel. 022 620-66-25, 620-66-82, 654-13-49


Stołeczne Centrum Osób Niepełnosprawnych

Od dnia 2 stycznia 2008 roku Warszawskie Centrum Pomocy Rodzinie realizujące zadania – w imieniu Miasta Stołecznego Warszawy – na rzecz osób niepełnosprawnych, zmienia nazwę na Stołeczne Centrum Osób Niepełnosprawnych. oraz siedzibę - ul. Gen. Andersa 1 (obok kina „Muranów”).

W tym miejscu świadczone będą kompleksowo usługi na rzecz osób niepełnosprawnych, dotychczas realizowane przez:
- Miejski Ośrodek Zatrudnienia i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych z ulicy Czerniakowskiej 44,
- Miejski Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności z ulicy Grzybowskiej 34,
- Biuro Działalności Gospodarczej i Zezwoleń Urzędu m.st. warszawy z ulicy Bohaterów Getta 2 – tylko w zakresie wydawania Kart Parkingowych dla Osób Niepełnosprawnych.
Biuro przy ulicy Gen. Andersa 1 czynne jest w następujących godzinach:
- poniedziałek 10.00 – 18.00
- wtorek – piątek 08.00 – 16.00

Telefony do biura:
0 22 620 66 25
0 22 620 66 82
0 22 654 13 49
Fax 0 22 831 44 00


„Dofinansowanie”

WCPR prowadzi dofinansowania zaopatrzenia osób niepełnosprawnych w przedmioty ortopedyczne. Wszystkie informacje znajdują się na stronie:

http://www.wcpr.pl/index.php?main=artykuly&ID_kat=25


Stowarzyszenie SPiNKa

Stowarzyszenie Pomocy Niepełnosprawnym Kierowcom - SPiNKa prowadzi specjalne programy dla osób niepełnosprawnych, zdolnych do prowadzenia pojazdu oraz opiekunów osób niepełnosprawnych. PROGRAMY:
- „AUTO-ADEPT" – umożliwi odbycie kursu prawa jazdy w ośrodku szkoleniowym w każdym większym mieście na odpowiednio oprzyrządowanych samochodach.
- „AUTO-SALON" – umożliwi zakup po znacznie niższej cenie nowego bądź używanego samochodu wyposażonego w homologowane oprzyrządowanie.
- „AUTO-MARKET" – umożliwi korzystanie na dogodnych warunkach z różnych usług motoryzacyjnych, takich jak: zakup wielu akcesoriów, polisy ubezpieczeniowe, pomoc drogowa, itp.
- „AUTO-EUROPA" – umożliwi otrzymanie pomocy finansowej przy zmianie oprzyrządowania na homologowany, zgodny z wymogami Unii Europejskiej.

Więcej informacji na stronie www.spinka.org.pl

 


Poradnie specjalistyczne dla osób chorych na SM z Warszawy o okolic:
- Szpital Bielański, ul. Cegłowska 80, tel.  (22) 869 01 61
- Instytut Psychiatrii i Neurologii, ul. Sobieskiego 9, tel.  (22) 458 28 26
- Wojskowy Instytut Medyczny, ul. Szaserów 128, tel. (22) 681 6798, 681 84 08
- Samodzielny Publiczny Centralny Szpital Kliniczny, ul. Banacha 1a, tel. (22) 599 10 50
- Wojewódzki Szpital Bródnowski, ul. Kondratowicza 8, tel (22) 326 54 64
- Szpital im. prof. Orłowskiego, ul. Czerniakowska 231, tel (22) 584 12 90

specjaliści z zakresu stwardnienia rozsianego przyjmują także w:
- Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym, ul. Bursztynowa 2, tel. (022) 473 53 83
- Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie, ul. Wołoska 137, tel. (022) 508 19 35


Program leczenia stwardnienia rozsianego interferonem beta dostępny jest w następujących ośrodkach:

Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie, Oddział ogólnoneurologiczny, ul. Wołoska 137, tel. 022 602-14-20

Wojskowy Instytut Medyczny, Poradnia neurologiczna, ul. Szaserów 128, tel. 022 681-84-09, Oddział neurologiczny 022 681-67-98

Instytut Psychiatrii i Neurologii, ul. Sobieskiego 9, tel. 022 458-28-26

Samodzielny Publiczny Centralny Szpital Kliniczny, Klinika neurologii, ul. Banacha 1/A, tel. 022 599-28-36

Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny im. Prof. W. Orłowskiego CMKP, ul. Czerniakowska 231, tel 022 584-13-04

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Radomiu, Oddział neurologiczny, ul. Aleksandrowicza 5, tel. 048 361-34-31

Międzyleski Szpital Specjalistyczny, Oddział neurologiczny z pododdziałem udarowym, ul. Bursztynowa 2, Wawer, tel. 022 47-35-150


Przypominamy

Wciąż działa przychodnia Polskiego Związku Niewidomych przy ul. Karmelickiej 26. Członkowie Towarzystwa, regularnie opłacający składki za okazaniem legitymacji mogą skorzystać tu z pomocy okulisty, czy diabetologa.

Więcej informacji możecie Państwo uzyskać pod nr. tel: 022-635-67-02


Krioterapia

W Centrum Medycznym i Rehabilitacji mieszczącym się przy ul. Wysockiego 51, tel. numer 022 811 51 73 można korzystać z krioterapii. Dla osób mających ubezpieczenie zdrowotne zabiegi są bezpłatne. Centrum świadczy także rehabilitację domową dla osób mieszkających na Bielanach i Bródnie oraz w ich okolicy. Przy zgłoszeniu należy powiedzieć, że jest się członkiem OW PTSR.Pomoc w problemach urologicznych

Osoby mające problemy urologiczne mogą uzyskać pomoc w klinice Conti - Medica Sp. z o.o. ul. Wronia 29/31, tel. 022 661 50 58. Dla osób mających ubezpieczenie zdrowotne porada i leczenie są bezpłatne. W przychodni przyjmują urolodzy mający doświadczenie w postępowaniu z pęcherzem neurogennym. Warunkiem przyjęcia jest posiadanie skierowania od lekarza pierwszego kontaktu.Pomoc przy zakupie (dobranie, załatwianie) sprzętu rehabilitacyjnego

Pan Arkadiusz Reszczyk (fizjoterapeuta) nieodpłatnie pomoże osobom zrzeszonym w OW PTSR w pozyskiwaniu odpowiedniego sprzętu rehabilitacyjnego - udzieli informacji o sposobie ubiegania się, pomaga w jego zakupie, a także służy pomocą w przystosowaniu. Tel. 0 507 131 161.